Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller indirekt utveckla, tillverka, försälja och underhålla produkter inom verkstads-, och elektronikindustrin såsom programvaror, datorer, datautrustning och elektronik. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom elektronik-, tele-, och dataområden samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten är främst inriktad mot försvarsmaterial.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 41 783 | 15 793 | 6 570 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 238 | 5 161 | 925 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 261 | 5 188 | 917 |
| Årets resultat (tkr) | 4 611 | 4 112 | 369 |
| Summa tillgångar (tkr) | 29 405 | 21 556 | 7 981 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 41 783 | 15 793 | 6 570 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 238 | 5 161 | 925 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 261 | 5 188 | 917 |
| Årets resultat (tkr) | 4 611 | 4 112 | 369 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 813 | 2 817 | 2 429 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 22 591 | 18 739 | 5 552 |
| Tillgångar (tkr) | 29 405 | 21 556 | 7 981 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 337 | 5 826 | 1 714 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 451 | 1 005 | 1 005 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 694 | 376 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 16 923 | 14 725 | 4 886 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 29 405 | 21 556 | 7 981 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 000 | 4 100 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 41 783 | 15 793 | 6 570 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 22.1% | 32.7% | 14.1% |
| Soliditet | 32.5% | 30.4% | 30.5% |
| Kassalikviditet | 133.5% | 94.8% | 113.6% |
Rnc Technology AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Rnc Enterprises AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller indirekt utveckla, tillverka, försälja och underhålla produkter inom verkstads-, och elektronikindustrin såsom programvaror, datorer, datautrustning och elektronik. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom elektronik-, tele-, och dataområden samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten är främst inriktad mot försvarsmaterial.